Πρόκριση στο final four!

paokrevolution

Published

on

Ο ΠΑΟΚ θα είναι στις 14-15 Μαρτίου στο final four του κυπέλλου αφού πριν από λίγη ώρα πέρασε και το εμπόδιο του Εθνικού Αλεξανδρούπολης. Λίγες μέρες μετά την σπουδαία νίκη στο πρωτάθλημα επί του Ολυμπιακού, η ομάδα του Καλμαζίδη βρήκε αντίσταση μόνο στο δεύτερο σετ από τους Ακρίτες τους οποίους και κέρδισε με 3-0 σετ.

Τη δική τους γιορτή μέσα στο γήπεδο Μιχάλης Παρασκευόπουλος έστησαν οι 70 φίλαθλοι του ΠΑΟΚ που καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα δεν σταμάτησαν να ενισχύουν τους παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη. Κορυφαίος για ένα ακόμα παιχνίδι του ΠΑΟΚ ο Ερνάντο Γκόμεζ.

Αμέσως μετά και τη λήξη του αγώνα στήθηκε πανηγύρι με τους φιλάθλους του Δικεφάλου να αποθεώνουν την ομάδα του ΠΑΟΚ.

Η κλήρωση για τους ημιτελικούς θα γίνει την Πέμπτη 19/2 και ώρα 12:30 στα γραφεία της ΕΟΠΕ. Την πρόκριση τους στο φάιναλ φορ εκτός από τον ΠΑΟΚ εξασφάλισαν ο Ολυμπιακός , ο Φοίνικας Σύρου και η Κηφισιά.

Με κεκτημένη ταχύτητα μετά και την μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού , ο ΠΑΟΚ μπήκε ανεβασμένος στο παρκέ και μετά το 4-4 άρχισε να επιβάλει σταδιακά το ρυθμό του. Με επίθεση ο Γκόμεζ έκανε το αρχικά το 7-8 και λίγο αργότερα το 9-12. Με τον Μίχαλ και τον Άντριτς ο Εθνικό ισοφάρισε σε 12-12 και 13-13. Κάπου εκεί οι ασπρόμαυροι πάτησαν γκάζι και με καλό σερβίς και πλουραλισμό στην επίθεση έτρεξαν ένα σερί 0-5 για το 13-18. Ο Άντριτς μείωσε σε 20-24 και με μπλοκ ο Μίχαλ στο Σαφράνοβιτς μείωσε σε 20-24 , αλλά ο Δικέφαλος καθάρισε το σετ με τον Γκόμεζ να διαμορφώνει το 20-25.

Πιο δύσκολα κύλησε το δεύτερο σε με τον Εθνικό να παίρνει προβάδισμα με 7-5. Ο Γκόμεζ ισοφάρισε σε 8-8 για να ακολουθήσουν δύο λάθη από τον Χιμένες για το 10-8. Ο Γκόμεζ μείωσε σε 13-10 και ο Παντακίδης σε 13-11. Ο Δικέφαλος μείωσε σε 13-12 αλλά οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 4-0 για το 17-12. Η είσοδος του Εφραιμίδη αντί του Χιμένες άλλαξε τις ισορροπίες με τον νεαρό ακραίο να μειώνει σε 18-16 και να ισοφαρίζει σε 18-18. Ο Κιόσης έκανε το 19-18 αλλά η απάντηση του Ρανγκέλ για το 19-19 ήταν άμεση. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο -πόντο μέχρι το 23-24. Ο ΠΑΟΚ έφθασε για πρώτη φορά σε σετ μπολ στο 24-25 με τον Γκόμεζ να βάζει την σφραγίδα του σετ διαμορφώνοντας το 24-26 με μπλοκ πάνω στον Κιόση.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Εθνικός κατέρρευσε με τον Σαφράνοβιτς με επίθεση να κάνει το 1-1 και με τρεις δικούς του άσους ο ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με 1-5.
Ο Ντίνας που είχε περάσει στη θέση του Παντακίδη και έκανε πολύ καλή δουλειά έκανε το 3-7. Με εξαιρετικό σέρβις ο ΠΑΟΚ διέλυσε την υποδοχή του Εθνικού και με τον Γκόμεζ ασταμάτητο έφθασε στο 7-13. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 11-17 μετά και τα καλά σερβίς του Αναστασιάδη που πέρασε στο ματς στη θέση του Κουρνέτα και κάπου εκεί τελείωσε το ματς με τους γηπεδούχους να πετάνε λευκή πετσέτα και το 14-25 να έρχεται εύκολα.

Οι αγώνες θα διεξαχθούν το διήμερο 14-15 και θα μεταδοθούν από την ΝΕΡΙΤ, ενώ η κλήρωση για τα ζευγάρια των ημιτελικών θα πραγματοποιηθεί αύριο το μεσημέρι (12.30) στα γραφεία της ΕΟΠΕ.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΠΑΟΚ 0-3 (20-25, 24-26, 14-25)
Α’ σετ: 1-2, 2-2, 2-3, 3-3, 3-4, 4-4, 4-6, 5-6, 6-6, 6-7, 7-7, 7-9, 7-10, 9-10, 9-12, 12-12, 12-13, 13-14, 13-17, 16-20, 17-23, 19-24, 20-24, 20-25
Β’ σετ: 4-2, 4-4, 6-4, 6-5, 7-6, 8-7, 8-8, 10-8, 10-9, 11-9, 11-10, 13-10, 13-12, 14-12, 16-12, 17-12, 17-15, 18-15, 18-18, 19-18, 19-20, 21-20, 21-22, 23-24, 24-26
Γ’ σετ: 1-0, 1-4, 1-5, 2-5, 3-5, 3-6, 3-8, 6-8, 6-10, 7-10, 7-12,  8-13, 8-14, 11-14, 12-17, 13-17, 14-25