Από την πλευρά μου, λοιπόν, και εγώ εύχομαι ο ΠΑΟΚ μας να συνεχίσει να γιγαντώνεται κάθε μέρα και περισσότερο και να μας κάνει περήφανους, όπως στα 94 χρόνια της έως τώρα ιστορίας του.

Εύχομαι ο καθένας από την πλευρά του να κάνει το καλύτερο δυνατό, ώστε αυτό το Σωματείο, το οποίο πρεσβεύει αρχές και ιδέες, πολύ σπάνιες στις μέρες μας, να έχει όλους εμάς δίπλα του, καθώς με τη φροντίδα μας θα το βοηθήσουμε να πετυχαίνει τους στόχους του.

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.

Βόλλεϋ

«Στόχος η κατάκτηση του Κυπέλλου!»

Published

on

Για το Final-4 του Κυπέλλου Βόλεϊ ανδρών, το οποίο θα διεξαχθεί στη Λάρισα το διήμερο 29-30 Μαρτίου, μίλησε στο acpaok.gr, ο κεντρικός του ΠΑΟΚ, Δημοσθένης Λινάρδος.

«Προετοιμαζόμαστε σκληρά, έχοντας ως στόχο την κατάκτηση του Κυπέλλου. Θέλουμε να υπερασπιστούμε τον τίτλο της περσινής σεζόν. Έχουμε αφήσει πίσω μας το παρελθόν, διότι ο πρωταθλητισμός δεν χωράει παρελθόν, προχωράς μπροστά, δυναμικά, και το μόνο που θέλουμε είναι καλές εμφανίσεις και τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Σ’ ένα Final-4 Κυπέλλου δεν έχεις δεύτερη ευκαιρία. Παίζουμε στον ημιτελικό κόντρα σε μία πολύ καλή ομάδα, την οποία όμως έχουμε αποδείξει ότι μπορούμε να την κερδίσουμε. Όταν έχουμε κληθεί να παίξουμε με την πλάτη στον τοίχο, έχουμε ανταπεξέλθει.

Το «κλειδί» είναι η υπομονή. Αν κάτι δεν μας πάει καλά, να έχουμε την υπομονή να ανταπεξέλθουμε και να προχωράμε. Φυσικά θα παίξει ρόλο και ο χαρακτήρας των παικτών».

Βόλλεϋ

“Μια συγνώμη στον κόσμο μας…”

Published

on

Οι δηλώσεις του Γιόσκο Μιλενκόσκι και του Μάρκου Γαλιώτου, μετά την αναμέτρηση μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Παναθηναϊκού, στο πλαίσιο του τέταρτου ημιτελικού της Volley League ανδρών.

Γιόσκο Μιλενκόσκι:

«Θέλω να ζητήσω συγγνώμη από τον κόσμο που ήρθε εδώ σήμερα, που δείχνει ότι αγαπάει την ομάδα και εμείς τους λατρεύουμε. Στο πρώτο σετ μας πίεσαν πολύ σερβίς, δεν βρήκαμε καμία λύση. Ήταν ένας από τους λόγους που χάσαμε το πρώτο σετ. Από εκεί και πέρα αρχίσαμε να προσπαθούμε, να παλεύουμε, αλλά δεν ήταν ικανό. Παίζαμε απέναντι στην καλύτερη ομάδα στο πρωτάθλημα. Δεν ξέρω τι να πω. Αξίζαμε το κάτι παραπάνω πιστεύω, μετά την εικόνα που δείξαμε στην Αθήνα. Θέλαμε να πάμε στους τελικούς, έχουμε ποιότητα, αλλά κάποιες λεπτομέρειες, όπως αυτές στο πρώτο σετ έκριναν το ματς. Συνεχίζουμε. Πρέπει να παλέψουμε. Υπάρχει απογοήτευση. Πρέπει να πούμε και συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, παίζει καλό βόλεϊ. Ακολουθούν δύο σημαντικά τρόπαια. Πρέπει να ηρεμήσουμε. Έχουμε ένα τρόπαιο ήδη, αλλά δεν είναι ποτέ αρκετό για τον ΠΑΟΚ, ούτε για εμένα».

Μάρκος Γαλιώτος:

«Δεν κρατήσαμε τη ψυχραιμία μας. Μας αποσυγκέντρωσε ο τραυματισμός του Πρωτοψάλτη, του εύχομαι περαστικά. Θεωρήσαμε δικό μας το τέταρτο σετ, χαλαρώσαμε και κάναμε λάθη. Πρέπει να αφήσουμε πίσω μας τον αποκλεισμό από τους τελικούς, την επόμενη εβδομάδα ακολουθεί το Final-4 του κυπέλλου, πάμε για να κερδίσουμε ότι περισσότερο μπορούμε».

Βόλλεϋ

Εμεινε εκτός τελικών…

Published

on

Για τον τέταρτο ημιτελικό της Volley League ανδρών, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το απόγευμα της Πέμπτης 21 Μαρτίου, στο PAOK Sports Arena, τον Παναθηναϊκό, γνωρίζοντας την ήττα με 1-3 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γαλιώτο, Λινάρδο, Σαμοϊλένκο, Τρούχτσεφ, Φαν Χάρντερεν, Βαν Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Καλύτερα ξεκίνησε στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας το προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 9-4. Στη συνέχεια όμως, έχοντας πρόβλημα στην υποδοχή από τα σερβίς του Παναθηναϊκού, η διαφορά μειώθηκε με το σετ να ισορροπεί, 15-15. Σε κομβικό σημείο οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά τριών πόντων, 16-19, με τους «ασπρόμαυρους» να μειώνουν στον πόντο, 20-21. Σ’ εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν την υποδοχή του ΠΑΟΚ, κάτι το οποίο τους έδωσε τέσσερα σετ-μπολ, 20-24. Οι «ασπρόμαυροι»… έσβησαν το πρώτο, 21-24, ωστόσο με 21-25 διαμορφώθηκε το 0-1.

Ισορροπημένη ήταν η αρχή του δευτέρου σετ, με τις δύο ομάδες να έχουν τα καλά τους διαστήματα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά, 2-5, ωστόσο οι παίκτες του ΠΑΟΚ έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν, 8-8. Η συνέχεια ήταν άκρως ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο έως το 17-17. Στην τελική ευθεία οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα δύο πόντων, 20-22, με τους «ασπρόμαυρους» να μειώνουν συνέχεια στον πόντο έως το 23-24. Εκεί, δεν μπόρεσαν να οδηγήσουν το σετ σε… παράταση, με τον Ερνάντεζ να κάνει το 23-25 και το 0-2.

Αντίδραση έβγαλε ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, παίρνοντας προβάδισμα από την αρχή, 11-6. Με πολύ καλή εμφάνιση σε όλους τους τομείς στο τρίτο σετ, οι παίκτες του Δικεφάλου συνέχισαν να διατηρούν την διαφορά, 16-11. Μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, ο Δικέφαλος διατήρησε το προβάδισμά του, 21-16, φτάνοντας με 25-18 στο 1-2.

Στο τέταρτο σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ «πλήρωσαν» το κακό τους ξεκίνημα, το οποίο επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πάρουν διαφορά, 3-7. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση, ανέβασε ρυθμό στο παιχνίδι του, και επέστρεψε άμεσα στο σετ, 13-13. Σ’ εκείνο το σημείο, ένα 0-4 των αντιπάλων έδωσε προβάδισμα και ψυχολογία, 13-17. Σε αυτό το προβάδισμα «έχτισαν» την κυριαρχία τους οι φιλοξενούμενοι, φτάνοντας με 19-25 στο τελικό 1-3.

Πλέον, το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι «στρέφει» το βλέμμα του στους δύο τίτλους που υπάρχουν ακόμα στη σεζόν, το Κύπελλο Ελλάδος και το Λιγκ Καπ, εκεί όπου θέλουν να φτάσουν στην κατάκτηση.