Ευκολα και απλά!

paokrevolution

Published

on

Με νίκη επί του Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015 ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι και το 10-10. Μετά από εκείνο το σημείο, ο Δικέφαλος ανέβασε την απόδοση του, παίρνοντας μία διαφορά της τάξεως των τριών πόντων με 14-11. Στα τέλη του σετ ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά πέντε πόντων 20-15, η οποία ήταν και κομβική, αφού οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν. Έτσι, οι «ασπρόμαυροι» έκαναν εύκολα το 1-0 με 25-20.

«Καρμπόν» το ξεκίνημα του δεύτερου σετ με αυτό του πρώτου, καθώς οι πρώτοι πόντοι ήταν μοιρασμένοι, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 9-9. Ίδιο ήταν το «έργο» και μέχρι τα μέσα του δεύτερου σετ με το σκορ να είναι στο 16-16. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Δικέφαλος έκανε ένα 3-0 σερί παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα, 19-16. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν, με το δεύτερο σετ να καταλήγει και πάλι στον ΠΑΟΚ, με τους «ασπρόμαυρους» να κάνουν το 2-0 με 25-20.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που πήρε από νωρίς μία διαφορά ασφαλείας τριών πόντων, 8-5. Τα πράγματα ισορρόπησαν στην συνέχεια, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες, 11-11. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος… πάτησε γκάζι, εκτοξεύοντας την διαφορά στους έξι σε κομβικό σημείο του αγώνα, 20-14. Ο Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 δεν κατάφερε να επιστρέψει, με το τρίτο σετ να καταλήγει και εκείνο στον ΠΑΟΚ με 25-18.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Κώστα Δεληκώστα την Κυριακή 18 Οκτωβρίου και ώρα 20:00, απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας, αναμέτρηση η οποία θα κρίνει και την πρωτιά στον όμιλο.

ΠΑΟΚ-Ηρακλής Πετοσφαίριση: 3-0

Τα σετ: 25-20, 25-20, 25-18

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.

Βόλλεϋ

Κρατάει την αντίδραση και τη νίκη στην Κηφισιά

Published

on

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Volley League ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στη Κηφισιά του τοπικού ΑΟΠ με 2-3 σετ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γαλιώτο, Τρούχτσεφ, Φαν Χάρντερεν, Λινάρδο, Σαμοιλένκο, Βαν Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα στο πρώτο σετ, με λάθη στο σερβίς και αναποτελεσματικότητα στην επίθεση. Αυτό επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάρουν προβάδισμα, 11-5, το οποίο συνέχισαν να διατηρούν, 16-9. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος ανέβασε ρυθμό και μείωσε στο σκορ, 21-17, ωστόσο δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω, με το 25-21 να διαμορφώνει το 1-0 στα σετ.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ από την αρχή έως και τα μέσα, 13-13. Σ’ εκείνο το σημείο, το επιθετικό πρόβλημα του Δικεφάλου εμφανίστηκε, και σε συνδυασμό με κακή λειτουργία στο μπλοκ-άμυνα, οι γηπεδούχοι πήραν σημαντικό προβάδισμα, 18-14. Στην τελική ευθεία η διαφορά μειώθηκε, 24-22, με τον Δικέφαλο να «σπαταλά» κόντρα μπάλα για να μειώσει στον πόντο, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Κηφισιά κάνοντας με 25-22 το 2-0.

Δυναμικά ξεκίνησε στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ, πιέζοντας την υποδοχή των γηπεδούχων στους πρώτους πόντους, κάτι το οποίο του έδωσε το προβάδισμα, 5-8. Ο Δικέφαλος συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα των τριών πόντων, 10-13, ωστόσο το σετ ισορρόπησε στα μέσα, 16-16. Σε κομβικό σημείο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα, 18-21. Μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους, οι παίκτες του Δικεφάλου με 20-25 έκαναν το 2-1 στα σετ.

Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο τέταρτο σετ, ιδιαίτερα στο σερβίς αλλά και στο μπλοκ, ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς το προβάδισμα, 6-10. Με εξαιρετική εικόνα, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να αυξάνει το προβάδισμα, 10-16. Στην τελική ευθεία οι παίκτες του Δικεφάλου πήραν ξεκάθαρα τα… ηνία του σετ, 13-21, κάνοντας το 2-2 με 14-25, με τη νίκη να κρίνεται στο τάι-μπρέικ.

Δυναμικά ξεκίνησε στο τάι-μπρέικ ο Δικέφαλος, επιβάλλοντας από νωρίς το παιχνίδι του, κάτι το οποίο του έδωσε το προβάδισμα από νωρίς, 3-6. Στη συνέχεια με επίθεση Βαν Ντεν Ντρις και μπλοκ Τακουρίδη, οι δύο ομάδες άλλαξαν τερέν με το σκορ στο 4-8. Ύστερα από την αλλαγή, οι γηπεδούχοι έβγαλαν μία αντίδραση μειώνοντας, 7-9, ωστόσο με Τρούχτσεφ και Βαν Ντεν Ντρις ο ΠΑΟΚ πήρε πλήρως τα… ηνία του σετ, 8-14, κατακτώντας το στη συνέχεια με 10-15, 2-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι, το Σάββατο 24 Φεβρουαρίου και ώρα 20:00, εντός έδρας, κόντρα στον ΑΟ Καλαμάτας, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών.

Βόλλεϋ

Δεν τα κατάφερε στο Μετς…

Published

on

Για την 18η αγωνιστική της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε το απόγευμα του Σαββάτου 18 Φεβρουαρίου, τον Παναθηναϊκό, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ντέακ, Πολυνοπούλου, Τσιόγκα, Φανγκ, Κυπαρίσση, Ουίλιαμς και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Στο πρώτο σετ, το ξεκίνημα μπορεί να ήταν «μουδιασμένο» για τις παίκτριες του Δικεφάλου, 9-4, ωστόσο οι «ασπρόμαυρες» πολύ γρήγορα ισορρόπησαν το σετ, 12-11. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες πήραν και πάλι διαφορά, 16-12, ωστόσο με νέα «ασπρόμαυρη» αντίδραση το σετ ισορρόπησε, 17-17. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στην τελική ευθεία, με τις παίκτριες του ΠΑΟΚ να… μάχονται για το σετ, 20-19. Ένα 3-0 σερί για τον Παναθηναϊκό, έδωσε προβάδισμα, 23-19, με το σημείο αυτό να είναι κομβικό καθώς διαμορφώθηκε στη συνέχεια το 25-20, το οποίο έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 7-10. Στα μέσα το σετ ισορρόπησε με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, 15-15. Η ισοπαλία συνεχίστηκε έως και την τελική ευθεία, 19-19, με τον ΠΑΟΚ σ’ εκείνο το σημείο με 0-2 σερί να παίρνει προβάδισμα, 19-21, το οποίο ισοφάρισε στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός, 23-23. Παίρνοντας από ένα πόντο η κάθε ομάδα, το σετ οδηγήθηκε σε… παράταση, 24-24, με τον ΠΑΟΚ να είναι απόλυτα ψύχραιμος σ’ εκείνο το σημείο και με 0-2 σερί να κάνει το 24-26 και παράλληλα το 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυρες»… πλήρωσαν ένα «μπλακ-άουτ» στην αρχή του σετ, καθώς το 5-5, έγινε πολύ γρήγορα 14-5. Οι παίκτριες του Δικεφάλου έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν, 16-12, ωστόσο η διαφορά αυξήθηκε και πάλι σε κομβικό σημείο, 22-14. Έτσι, με 25-17 έγινε το 2-1 στα σετ.

Το τέταρτο σετ ήταν γεμάτο, με τον ΠΑΟΚ να μάχεται προκειμένου να μείνει στο παιχνίδι, και να διεκδικήσει τη νίκη στο τάι-μπρέικ. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ καθόλη την διάρκεια του σετ, με τον Παναθηναϊκό να έχει μικρά προβαδίσματα, τα οποία έλεγχε ο ΠΑΟΚ, και τον Δικέφαλο να περνά μπροστά από τα μέσα και έπειτα. Με το σκορ στο 17-19, η Φανγκ χρεώθηκε με παράβαση, η οποία έφερε το 18-19, με αυτό να φέρνει τις δικαιολογημένες διαμαρτυρίες από τις παίκτριες του ΠΑΟΚ. Οι διαμαρτυρίες, όχι μόνο δεν έφεραν ανατροπή της απόφασης, αλλά επέφεραν και κόκκινη κάρτα στον Δικέφαλο, η οποία ισοφάρισε το σκορ, 19-19. Στην τελική ευθεία, με νέο 0-2 σερί οι «ασπρόμαυρες» πήραν προβάδισμα, 19-21, το οποίο ισοφάρισε ο Παναθηναϊκός, 21-21. Με εναλλάξ πόντους από τις δύο ομάδες, το σετ οδηγήθηκε σε… παράταση, 24-24. Εκεί, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ δεν μπορέσαν να κατακτήσουν το σετ, με το τελικό 26-24 να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Θάνου Τερζή, το Σάββατο 24 Φεβρουαρίου και ώρα 17:00, εντός έδρας, κόντρα στον Ηλυσιακό, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-19, 25-20
2ο σετ: 5-8, 16-15, 19-21, 24-26
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-13, 25-17
4ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 26-24

Τα σετ: 3-1 (25-20, 24-26, 25-17, 26-24) σε 108′

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 9 (6/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καρκάσες 5 (5/13 επ., 30% υπ.-15% άριστες), Άτκινσον 20 (20/43 επ.), Γκρότους 10 (7/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ.-50% άριστες), Παπαφωτίου 5 (2/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σάμανταν 21 (14/24 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 70% υπ.-30% άριστες), Φουμάκη, Μεταξά, Γενιτσαριδη 8 (4/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 52% υπ.-14% άριστες), Κελεσίδη 1 (1/2 επ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 10 (5/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φανγκ 13 (11/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ.-18% άριστες), Κυπαρίσση 8 (6/22 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ.-33% άριστες), Ντέακ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τσιόγκα 11 (6/11 επ., 5 μπλοκ), Γουίλιαμς 18 (17/45 επ., 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 68% υπ.-37% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 άσσος), Κλέπκου 1 (1/2 επ.), Οικονομίδου 3 (1/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερζόγλου.

Βόλλεϋ

Τρίποντο πέρασμα από την Πολίχνη για τους Υπερπρωταθλητές!

Published

on

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Volley League ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στη Πολίχνη του τοπικού Πήγασου με 0-3, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γαλιώτο, Σαμοϊλένκο, Λινάρδο, Φαν Χάρντερεν, Τρούχτσεφ, Βαν Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Δυναμικά ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, παίρνοντας το προβάδισμα στην αρχή, 8-11. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και έκαναν στα μέσα την ανατροπή, 14-13. Με πίεση στην υποδοχή των γηπεδούχων, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν την ανατροπή, παίρνοντας στην τελική ευθεία και πάλι το προβάδισμα, 17-19. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ΠΑΟΚ δεν έχασε το προβάδισμα των δύο πόντων, με τις δύο ομάδες να παίρνουν πόντους εναλλάξ. Έτσι με 23-25 οι παίκτες του Δικεφάλου έκαναν το 0-1.

Κυρίαρχος ήταν ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ. Αν και η αρχή ήταν ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, στα μέσα ο ΠΑΟΚ έβγαλε το καλό του πρόσωπο και πήρε προβάδισμα πέντε πόντων, 11-16. Σ’ εκείνο το καλό του διάστημα, ο Δικέφαλος «έχτισε» την κυριαρχία του, διατηρώντας το προβάδισμά του έως την τελική ευθεία, 16-21. Με 0-3 σερί ο ΠΑΟΚ δημιούργησε οκτώ σετ μπολ, 16-24, κατακτώντας στη συνέχεια το σετ με 17-25, 0-2.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» ξεκίνησαν δυναμικά, έχοντας ως στόχο να τελειώσουν το παιχνίδι, μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους, 5-11. Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το προβάδισμά του έως και το 11-15, με τους γηπεδούχους σταδιακά να μειώνουν την διαφορά με μικρά σερί, 16-17. Στην τελική ευθεία το σετ ισορρόπησε, 19-19, ωστόσο με Βαν Ντεν Ντρις και Γαλιώτο ο ΠΑΟΚ πήρε σαφές προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 19-22. Κάνοντας εξαιρετική διαχείριση του προβαδίσματος, οι παίκτες του ΠΑΟΚ με 21-25 έκαναν το 0-3, παίρνοντας ακόμα ένα «καθαρό» τρίποντο.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι, την Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου και ώρα 17:00, εντός έδρας, κόντρα στον Άθλο Ορεστιάδας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.