Λαός και ομάδα «άλωσαν» την «ασπρόμαυρη» Δράμα!

paokrevolution

Published

on

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Handball Premier ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Δράμα του τοπικού Bianco Monte με 19-21, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι καθυστέρησε να αρχίσει για 15 λεπτά, αφού οι άνθρωποι της Δράμας δεν επέτρεπαν στους φίλους του ΠΑΟΚ να εισέλθουν στο γήπεδο, με τον Διοικητικό Υπεύθυνο των τμημάτων Χάντμπολ, Δημήτρη Χασεκίδη, να κάνει απολύτως σαφές σε όλους, πως η αναμέτρηση δεν θα ξεκινήσει εάν δεν μπουν όλοι οι φίλοι του Δικεφάλου στο γήπεδο. Στη συνέχεια, αφού ο Δημήτρης Χασεκίδης πήρε την επιβεβαίωση από τον Κόσμο του ΠΑΟΚ, ότι έχουν μπει όλοι στον αγωνιστικό χώρο, έδωσε την σύμφωνη γνώμη για να ξεκινήσει η αναμέτρηση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Δικέφαλος ξεκίνησε ιδανικά στο παιχνίδι, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, 0-3. Στη συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, 5-5, με τους γηπεδούχους στα επόμενα λεπτά να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα, 11-8. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 14-12 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του ΠΑΟΚ ξεκίνησαν και πάλι δυναμικά και ισοφάρισαν άμεσα, 14-14. Οι γηπεδούχοι πέρασαν και πάλι μπροστά, 16-14, με την συνέχεια να είναι απολύτως ισορροπημένη, καθώς οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, 18-18. Σ’ εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ με Καλόμοιρο και Ελευθεριάδη πήρε προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 18-20, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία του. Οι γηπεδούχοι μπορεί να μείωσαν, 19-20, ωστόσο ο ΠΑΟΚ διατήρησε την ψυχραιμία του, σκόραρε, 19-21, και πήρε ένα ακόμα σημαντικό «διπλό».

Έτσι, οι παίκτες του Στέλιου Σεϊρεκίδη πανηγύρισαν με τον Κόσμο τους, ο οποίος έδωσε δυναμικό παρών, γεμίζοντας πραγματικά ολόκληρο το πέταλο του γηπέδου της Δράμας, αφιερώνοντας τους αυτή την σπουδαία και σημαντική νίκη.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του ΠΑΟΚ, το Σάββατο 10 Φεβρουαρίου, εντός έδρας, κόντρα στον ΓΑΣ Κιλκίς, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Continue Reading

Α.Σ ΠΑΟΚ

Πάλεψε στο ΟΑΚΑ αλλά δεν τα κατάφερε…

Published

on

Για την 15η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε το απόγευμα του Σαββάτου 17 Φεβρουαρίου, την ΑΕΚ, γνωρίζοντας την ήττα με 29-22.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Δικέφαλος ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι, παίζοντας όμορφο χάντμπολ, με ποικιλία στο σκοράρισμα όσον αφορά τα πρόσωπα, αλλά και εξαιρετική άμυνα. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά, διατηρώντας το καθόλη την διάρκεια του πρώτου μέρους. Οι «ασπρόμαυροι» είχαν προβάδισμα έως και τριών τερμάτων, 5-8, ωστόσο οι γηπεδούχοι μείωναν έως το γκολ, 9-10. Αυτή η εικόνα διατηρήθηκε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟΚ μπροστά με 13-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι ισορρόπησε, με τους αντιπάλους να ισοφαρίζουν, 15-15, και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι έως και το 19-19. Σ’ εκείνο το σημείο ένα κακό 12λέπτο από τους παίκτες του ΠΑΟΚ, επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάρουν σημαντική διαφορά σε κομβικό σημείο, αφού στο τελευταίο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 26-19. Σ’ εκείνο το σημείο, οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να μειώσουν και να επιστρέψουν, ωστόσο το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 29-22.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Στέλιου Σεϊρεκίδη, την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου και ώρα 18:00, εντός έδρας, απέναντι στον Ιωνικό, στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-7, 7-9, 9-10, 10-13, 13-14 (ημχ), 15-15, 17-17, 20-19, 24-19, 26-19, 29-22

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης 3, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Παπάζογλου Θ. 4, Κουκμίσης Κ. 1, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης, Κουκμίσης Ν. 1, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 4, Δάιος, Ρανσάνς 2, Τζωρτζίνης 4, Ταμπαγκέ 3.

Α.Σ ΠΑΟΚ

Άνετη επικράτηση κόντρα στον Αθηναϊκό για τον ΠΑΟΚ

Published

on

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, ο οποίος επικράτησε στο «Σπίτι του Χάντμπολ» του Αθηναϊκού με 34-14, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Δικέφαλος έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του, και με όπλο του την καλή άμυνα και το γρήγορο τρανζίσιον, άνοιξε γρήγορα την διαφορά του αγώνα μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στην γηπεδούχο ομάδα. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου, τον βρήκε προηγούμενο με 18-5.

Το δεύτερο ημίχρονο, είχε ανάλογη εικόνα με αυτή του πρώτου, με τον Δημήτρη Πελεκίδη να δίνει χρόνο σε όλες τις αθλήτριες, οι οποίες με τον ίδιο ζήλο και αγωνιστικότητα αύξαναν σταδιακά την διαφορά, μέχρι και το τελικό 34-14.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Δημήτρη Πελεκίδη, την Κυριακή 4 Φεβρουαρίου και ώρα 15:30, εντός έδρας, κόντρα στον Αθηναϊκό, στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος Χάντμπολ γυναικών.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 6-1, 8-3, 10-4, 15-5, 18-5 (ημχ.) 22-6, 27-8, 30-9, 31-10, 33-10, 34-14

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Χατζηπαρασίδου 4, Κερλίδη 1, Μεντεσίδου 2, Βράντσιτς 7, Καπρινιώτη 1, Σαμολάδα 1, Σεβδίλη 3, Σίλβα 3, Ζενέλι 1, Μποριζόφσκα 2, Κουλούρη 1, Μιλόγεβιτς 2, Μπουράτο 6, Γκρμπάσεβιτς, Τσικνάκη.

Α.Σ ΠΑΟΚ

Αλωσε και την Τρίπολη και έπιασε… 13άρι με υπογραφή της Ακίντα

Published

on

Μετά τον Παναθηναϊκό, ο Δικέφαλος κέρδισε και τον Αστέρα Τρίπολης, τις δυο ομάδες δηλαδή που είναι νεοσύστατες στο Πρωτάθλημα Γυναικών.

Ο Δικέφαλος κέρδισε με 2-0 στην Τρίπολη έκανε το 13×13 και οδεύει ολοταχώς για έναν ακόμη τίτλο τον 19ο στην ιστορία του. Ο ΠΑΟΚ είχε να διαχειριστεί σε ένα ακόμη ματς μια μαζική άμυνα από πλευράς του αντιπάλου. Με υπομονή όμως και το γνωστό του παιχνίδι κατάφερε να διασπάσει ένα ακόμη… παρκαρισμένο λεωφορείο και να φτάσει στην νίκη. Και ενώ στο 20’ το γκολ της Βαρδαλή δεν μέτρησε ως οφσάιντ, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και απείλησε με τις Βαρδαλή και Ακίντα. Το γκολ για τον Δικέφαλο ήρθε στο 53’ με την Ακίντα να αξιοποιεί την ασίστ της Παπαδοπούλου και να κάνει το 0-1. Η σκόρερ του πρώτου γκολ έγινε δημιουργός στο δεύτερο, οκτώ λεπτά αργότερα. Εκανε ωραία ενέργεια και μακρινό σουτ, η μπάλα πήγε στο δοκάρι και στο χέρι της Γρηγοριάδου, με την Βαρδαλή να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.  Ύστερα από το 0-2, ο ρυθμός έπεσε, με τις παίκτριες του ΠΑΟΚ Morris να κάνουν εξαιρετική διαχείριση, ενώ παράλληλα η τερματοφύλακας του Δικεφάλου, Ντάνι Νόιχαους ήταν εκεί όποτε την χρειάστηκε η ομάδα της, με πολύ δύσκολες και όμορφες αποκρούσεις. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Θαλή Θεοδωρίδη, την Κυριακή 4 Φεβρουαρίου και ώρα 15:00, εντός έδρας, κόντρα στην Ολυμπιάδα Υμηττού, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Οι συνθέσεις:

Αστέρας Τρίπολης (Κνέζεβιτς): Γρηγοριάδου, Νεοφύτου, Μελισσού, Φιγκέιρας, Γεωργαντζή, Τζαφέρη, Μοσκοφίδου, Γούλα (61′ Καραγιάννη), Μεντόζα, Φακίνου (70′ Δρακωνάκη), Μπάσκα

ΠΑΟΚ (Θεοδωρίδης): Νόιχαους, Κοσκερίδου, Αχμέντοβα, Γκούνη, Μήτκου, Στράντζαλη (85′ Κιουρεξίδου), Χαλατσογιάννη (70′ Γιοβάνη), Βαρδαλή (81′ Αργυρίου), Τζούρτζεβιτς (45′ Παπαδοπούλου), Ακίντα (85′ Καλιεντζίδου), Χέλμβαλ