07 Νοεμβρίου 2018

Ελπίζει σε θαύμα

volleyfrankfΟ ΠΑΟΚ στον πρώτο αγώνα για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League υποδέχθηκε την United Volleys Frankfurt από την οποία γνώρισε την ήττα με 0-3 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε τον αγώνα με τους: Όκολιτς, Μάρκεζ, Φιλίποφ, Τζούριτς, Χιμένεθ, Σαφράνοβιτς και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη, παρ' ότι στο ξεκίνημα βρέθηκε μπροστά με 2-1, στη συνέχεια έδωσε το δικαίωμα στην αντίπαλό του να χτίσει μία διαφορά των τριών πόντων, 10-13. Οι ''ασπρόμαυροι'' με ένα σερί πέτυχαν να ισοφαρίσουν σε 13-13 και να πάνε στο τάιμ άουτ προηγούμενοι με 14-13. Στην εκπνοή, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, 24-24 και 25-25, με το σετ τελικά να καταλήγει με 25-27 στους αντιπάλους.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος, ο οποίος βρέθηκε πίσω με 0-3, κατάφερε να ισοφαρίσει με ένα σερί σε 3-3 και να πάει χέρι - χέρι με τον αντίπαλο μέχρι το 9-9, οπότε και προηγήθηκε με 10-9 και 11-10. Από εκεί και έπειτα, οι ''ασπρόμαυροι'' επέτρεψαν στον αντίπαλο να περάσει μπροστά με 11-13 και 12-16, πηγαίνοντας σε τεχνικό τάιμ άουτ λίγο αργότερα με σκορ 13-20. Ο Δικέφαλος τελικά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και το σετ τελείωσε καταλήγοντας στους αντιπάλους με σκορ 17-25 και 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ πάλεψε για το προβάδισμα και από 1-3 βρέθηκε να προηγείεται 5-4. Παρ' ό,τι ο αντίπαλος έφυγε μπροστά στο σκορ με 8-11, οι ''ασπρόμαυροι'' ετοίμασαν την αντεπίθεσή τους και ισοφάρισαν σε 12-12. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν διαρκώς ισόπαλες 19-19, με τον ΠΑΟΚ να μένει πίσω στο σκορ με 20-22 και το σετ και τη νίκη τελικά να καταλήγουν στην αντίπαλη ομάδα με τελικό σκορ 21-25 και 0-3 σετ.

Συμπερασματικά, καθοριστικό ήταν το πρώτο σετ, το οποίο χάθηκε στις λεπτομέρειες με 25-27, ρίχνοντας την ψυχολογία της ομάδας, με αποτέλεσμα να μπει μουδιασμένη στα επόμενα σετ. Η σημερινή βραδιά δεν ήταν δική μας..., ωστόσο ο Δικέφαλος θα εξαντλήσει τις πιθανότητές που του αναλογούν στη ''ρεβάνς''Φρανκφούρτη το απόγευμα της Τετάρτης 14 Νοεμβρίου και ώρα 19:00 ώρα Ελλάδος.

Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει στον κόσμο του ΠΑΟΚ, ο οποίος για ακόμα μια φορά ήταν στις επάλξεις, στηρίζοντας την ομάδα με τον δικό του ανεπανάληπτο τρόπο.

ΠΑΟΚ - United Volleys Frankfurt: 0-3

Αναλυτικά τα σετ: 25-27, 17-25, 21-25