10 Αυγούστου 2019

Σκόρπισε την Εμεν, πήραν ανάσες βασικοί

Την πρώτη του νίκη στο Πρωτάθλημα μετά την εκτός έδρας ισοπαλία στην πρεμιέρα πέτυχε εύκολα ο Αγιαξ κερδίζοντας την Εμεν με 5-0.

Ο Αγιαξ θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ στο 40ο δευτερόλεπτο αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι. Στη συνέχεια χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες μέχρι το 28' όπου ο Φαν Ντε Μπεκ με σουτ έκανε το 1-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο 47' ο Ζίγιεχ έκανε το 2-0 και στο 66' ο Τάντιτς το 3-0.  Στο 80' ο Χουντελααρ οκτώ λεπτά μετά την είσοδο του έκανε το 4-0 και στο 87' το τελικό 5-0.  Ο Τεν Χαγκ έδωσε φανέλα βασικού στον Νέρες για να πάρει ρυθμό ενώ στο δεύτερο μέρος ξεκούρασε Μαζραουί, Τάντιτς.

Η σύνθεση του Αγιαξ: Ονανά, Μαρτίνες, Φέλτμαν, Ταλιαφίκο, Μαζραουί (53' Ντεστ), Μπλιντ, Φαν Ντε Μπεκ, Μαρίν, Νέρες (59' Πρόμες), Τάντιτς (72΄ Χούντελααρ), Ζίγιεχ