20 Απριλίου 2019

Αυτό ήταν σωστό, παρέμεινε ασπρόμαυρο το ΚΥΠΕΛΛΟ

paokierapetra.PNG

Δεν αλλάζει χέρια το Κύπελλο με τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει το repeat με τον ίδιο αντίπαλο και το ίδιο σκορ, δηλαδή απέναντι στον Ηρακλή τον οποίο κέρδισε με 3-1 σετ.

Ο Δικέφαλος του Βορρά πανηγύρισε το τρίτο τρόπαιο στην ιστορία του έχοντας συμμετάσχει σε τέσσερις τελικούς. Για να κρατήσει όμως ο ΠΑΟΚ τα σκήπτρα χρειάστηκε να ξυπνήσει μετά το πρώτο σετ. Ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 25-20 αλλά ο Δικέφαλος αντέδρασε στο δεύτερο και το κατέκτησε άνετα με 25-12. Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά μέχρι τα μισά. Ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι και κατάφερε να πάρει διαφορά (15-12) και την μεγάλωσε σταδιακά (23-17) για να φτάσει στο 25-20 και να περάσει μπροστά με 2-1 σετ.

Ο Ηρακλής προσπάθησε στο τέταρτο σετ να διεκδικήσει την ευκαιρία να πάει το παιχνίδι σε πέμπτο σετ. Ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά δυο πόντων (14-12) και αμέσως μετά τριών (16-13). Ο Ηρακλής αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 18-18. Ο ΠΑΟΚ είχε απάντηση και έκανε το 20-18 και αργότερα το 21-19. Οι κυανόλευκοι έκαναν όμως το 21-22 και αργότερα το 22-23. Ο Δικέφαλος ισοφάρισε σε 23-23 και έφτασε στο 24-23. Ο Ηρακλής πήρε τον πόντο (24-24). Το ματς πήγε στο 25-25 αλλά ο ΠΑΟΚ πήρε τους δυο τελευταίους πόντους και το σετ με 27-25 και το repeat!