05 Μαρτίου 2019

Το πρώτο δεκάλεπτο τον κατέστρεψε

simachl.PNG

Ο ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα πρόκρισης απέναντι στην ΑΕΚ αλλά γνώρισε και την ήττα (75-84) πληρώνοντας το καταστρεφικό πρώτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Βασίλη Παπαθεοδώρου στο πρώτο ματς για τη φάση των "16" του BCL, δέχθηκε 30 (!!!) πόντους στα πρώτα δέκα λεπτά σημειώνοντας 11 και μάλιστα οι επτά από αυτούς στα τελευταία τρία λεπτά στο σχετικό χρονικό διάστημα. Το... κουμπί γύρισε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ να κάνει ένα σερί 21-7 και να μειώνει στο 15' σε 32-37. To ημίχρονο τελείωσε με την ΑΕΚ μπροστά με 36-45.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε να μένει από δυνάμεις και έτσι η ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 10-20 εκτόξευσε και πάλι τη διαφορά με το σκορ στο 30' να είναι στο 46-65.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μάζεψε όσες δυνάμεις του απέμειναν για να μειώσει τη διαφορά και να αυξήσει τις όποιες (έστω και ελάχιστες) ελπίδες για να διεκδικήσει πρόκριση στην Αθήνα. Τελικώς η διαφορά έκλεισε στους 9, με το τελικό 75-84.

Τα δεκάλεπτα: 11-30, 36-45, 46-65, 75-84

ΠΑΟΚ: Jefferson 12, Χρυσικόπουλος 4, Κόνιαρης 18 (4), Tepic 15 (3), Μαργαρίτης 7 (1), Ζάρας 3 (1), Hatcher 4, Garrett 6, Goss 6 (1)

ΑΕΚ: James, Σάκοτα 16(3), Maciulis 9 (3), Λαρεντζάκης 4, Μωραϊτης, Τheodore 8, Sant-Roos 14 (2), Griffin 13 (1), Γιαννόπουλος, Hunter 20