09 Οκτωβρίου 2018

Ηττα στην Ιταλία

koniaris2018Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα στην πρεμιέρα των ομίλων με 69-59 από τη Βενέτσια στην Ιταλία.

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα της πρεμιέρας των ομίλων του Basketball Champions League, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα από την Reyer Venezia με 69-59 στο “Palasport Taliercio”. Ο ΠΑΟΚ παρουσίασε πολύ καλή εικόνα στην άμυνα, αλλά πλήρωσε τα 21 του λάθη και τις 8 χαμένες βολές (10/18), με αποτέλεσμα να ξεκινήσει με ήττα στον 2ο όμιλο της διοργάνωσης.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει σκορ με προσπάθειες 3 πόντων και να προηγείται με 10-13 στο 8΄ χάρη σε ένα τρίποντο του Αντώνη Κόνιαρη. Τελικά, οι Ιταλοί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα 2 πόντων (17-15).

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στην δεύτερη περίοδο οι Ιταλοί βρήκαν χώρους και αρκετά ελεύθερα περιφερειακά σουτ, με αποτέλεσμα να πετύχουν συνολικά 26 πόντους και να βρεθεί πίσω στο σκορ με 8 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (43-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ χαμηλός, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στους 4 με ένα τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου (47-43), αλλά η Venezia βρήκε συνεχόμενους πόντους από τον Mitchell Watt και όχι μόνο διατήρησε τη διαφορά, αλλά την αύξησε στους 10 (56-46).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς κράτησε τους γηπεδούχους στον 1 πόντο για περισσότερα από 6΄και με αιχμή του δόρατος τον Yanick Moreira, μείωσε στους 4 (57-53) και έχασε αρκετές ευκαιρίας για να φέρει τη διαφορά στο καλάθι. Η Venezia βρήκε σκορ από την γραμμή των βολών, και τελικά πήρε τη νίκη με 69-59, με τον ΠΑΟΚ να παλεύει μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Yanick Moreira με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Γιάννης Αθηναίου είχε 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Tα δεκάλεπτα: 17-15, 43-35, 56-46, 69-59

Venezia: Haynes 13 (1), Stone, Tonut 5 (1), Daye 13 (3), De Nicolao 11 (2), Vidmar, Biligha, Giuri 2, Mazzola, Cerella, Watt 25

ΠΑΟΚ: Jones 5 (1), Moreira 14, Χρυσικόπουλος 5 (1), Κόνιαρης 6 (2), Αθηναίου 8 (2), Μαργαρίτης, Ζάρας 3 (1), Pope, Παπαντωνίου, Hatcher 9 (2), Garrett 9