11 Αυγούστου 2018

Με τη ψυχή στο στόμα και όταν έμεινε η Ανζί με εννιά!

zeluiss.jpgΤην ουσία κρατά η Σπαρτάκ Μόσχας από το σημερινό παιχνίδι με την Ανζί. Εστω και δύσκολα κέρδισε με 1-0 την Ανζί αλλά για να σκοράρει ο Ζε Λουίς λίγο πριν το 70’ έπρεπε ο αντίπαλος της Σπαρτάκ να μείνει με εννιά παίκτες.

Είναι προφανές πως ο Καρέρα σκεφτόταν και το μεθαυριανό ματς με τον ΠΑΟΚ όπου κρίνεται ένας από τους βασικούς στόχους της ομάδας. Για αυτό και στην αναμέτρηση απέναντι στην Ανζί, κράτησε στην ενδεκάδα μόλις πέντε ποδοσφαιριστές που έπαιξαν βασικοί στην Τούμπα, προχωρώντας σε έξι αλλαγές στο βασικό σχήμα. Ο Μαξιμένκο κάτω από τα δοκάρια, ο Ζιγκό στα στόπερ και ο Κομπάροφ στα αριστερά της άμυνας αγωνίστηκαν βασικοί όπως και ο Ζομπνίν στα χαφ με τον Πρόμες στα αριστερά της επίθεσης.

Ο Τζίκια (που απουσίαζε για μεγάλο διάστημα λόγω τραυματισμού στο γόνατο) στο κέντρο της άμυνας έπαιξε στη θέση του Μποκέτι, ο Γκλουσακόφ στη θέση του Φερνάντο στα χαφ, ο Χάνι (στο πρώτο του επίσημο φετινό ματς) αντί του Ποπόφ ως επιτελικός, ο Τασάεφ στα δεξιά της επίθεσης αντί του Λομοβίτσκι και ο Ζε Λουίς στην κορυφή αντί του Λουίς Αντριάνο. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ρασκαζόφ που έπαιξε στη θέση του Ενσένκο στα δεξιά της επίθεσης είναι παίκτης που αγωνίζεται στην ομάδα Νέων της Σπαρτάκ!

Αξίζει να σημειωθεί πως στην προθέρμανση τραυματίστηκε ο Μποκέτι για αυτό έπαιξε στη θέση του ο Τζίκια. Θα μείνει εκτός για μια εβδομάδα και επομένως δεν παίζει την Τρίτη απέναντι στον ΠΑΟΚ!

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν είχε φάσεις μπροστά στις δυο εστίες με την Ανζί να ελέγχει το παιχνίδι. Η πρώτη φάση ήρθε από τον Τασάεφ στο 12’ και από εκείνο το σημείο η Σπαρτάκ ήταν μονίμως στην επίθεση κερδίζοντας αρκετά κόρνερ αλλά χωρίς τη μεγάλη φάση αν εξαιρέσουμε ένα σουτ του Πρόμες στο 20΄ και μια κεφαλιά του Ζε Λουίς στο 23’. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση για την Σπαρτάκ στο πρώτο μέρος με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου καθώς η Ανζί κράτησε μακριά τους αντιπάλους από την εστία της.

Η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και ευτύχησε να δει την Ανζί να μένει με δέκα παίκτες μόλις στο 49’΄ με την αποβολή του Πονς. Δεν κατάφερε όμως να κάνει μεγάλη φάση και χρειάστηκε η δεύτερη αποβολή παίκτη της Ανζί για να πλησιάσει ακόμη πιο συχνά στην αντίπαλη περιοχή και να σκοράρει. Στο 69’ αποβλήθηκε ο Μπελορούκοφ και ένα λεπτό αργότερα ο Ζε Λουίς λύτρωσε την ομάδα του κάνοντας το 1-0. Ο σκόρερ αντικαταστάθηκε στο 75’ από τον Ποπόφ. Η Σπαρτάκ παίζοντας με δυο παίκτες παραπάνω είχε ευκαιρίες ενώ δεν απειλήθηκε από την Ανζί.

Η σύνθεση της Σπαρτάκ: Μαξιμένκο, Ρασκάζοφ (56’ Σαμέντοφ), Ζιγκό, Τζίκια, Κομπάροφ, Ζομπνίν, Γκλουσάκοφ, Χάνι (68’ Λουίς Αντριάνο, Τασάεφ, Πρόμες, Ζε Λουίς (75’ Ποπόφ).