11 Ιανουαρίου 2018

Οι αριθμοί για το ΠΑΟΚ-Πανιώνιος

paokpaniobcesake.pngΟριακό προβάδισμα του Πανιωνίου Βίκος Cola εμφανίζει η ιστορία των αναμετρήσεων με τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της Stoiximan.gr Basket League.

Από το 1992 σε σύνολο 55 αγώνων, η ομάδα της Νέας Σμύρνης έχει 28 νίκες έναντι 27 εκείνης της Θεσσαλονίκης σημειώνοντας την επιπλέον νίκη της, εντός έδρας αφού το ρεκόρ των αγώνων στην Αθήνα είναι 18-10 για τον Πανιώνιο Βίκος Cola και στη Θεσσαλονίκη 17-10 για τον ΠΑΟΚ.

Ο Δικέφαλος του Βορρά νίκησε στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια ως γηπεδούχος –δύο στο πλαίσιο της σειράς των μικρών τελικών του 2014- όμως ο Πανιώνιος Βίκος Cola έχει δημιουργήσει μια εντυπωσιακή παράδοση στα ματς του PAOK Sports Arena. Από την περίοδο 2000-01, σε σύνολο 18 αγώνων κανονικής διάρκειας και πλέι οφ νίκησε στους μισούς. Το τελευταίο διπλό του ήταν για την κανονική περίοδο της σεζόν 2013-14 όταν επικράτησε με 100-91 (Κούπερ 22 – ΜακΚόλουμ 26).

Όσο για τις κορυφαίες, ατομικές επιδόσεις σκοραρίσματος; Ο Νόρμαν Νόλαν είχε σημειώσει 28 πόντους για τον ΠΑΟΚ στη νίκη της σεζόν 2001-02 με 72-65. Ένα χρόνο μετά ο Γιώργος Διαμαντόπουλος οδήγησε τους κυανέρυθρους στη νίκη στο «παλατάκι» με 75-74 σημειώνοντας 33 πόντους.